Oparta jest na metodach pomagających w sposób efektywny znaleźć klientowi rozwiązanie jego problemu oraz przezwyciężeniu kryzysów życiowych poprzez wyszukiwanie i uświadamianie własnych możliwości i mocnych stron.
Celem BSFT nie jest samo rozwiązanie problemu. Praca terapeutyczna z klientem polega na konstruowaniu najbardziej optymalnego rozwiązania sytuacji, w której on się znalazł.
Terapia TSR nie jest ściśle określona czasem. Nie ma tutaj mowy o zakładaniu z góry jak długo i ile razy trzeba się spotkać z terapeutą. Jest to forma terapii, która potrafi przynieść wyczekiwane efekty w dość krótkim czasie. Terapeuta ma jednak obowiązek pamiętać jak efektywnie pracować z klientem aby osiągnąć jak najkrótszy czas trwania terapii. W praktyce okazuje się, że ilość ta najczęściej nie przekracza 10 spotkań.
BSFT cechuje brak określenia prawdziwej natury problemu klienta, stawianiem diagnoz a więc nie dostosowuje ona do takiej oceny metod działania celów terapeutycznych. Terapeuta nie jest tu ekspertem natomiast praca terapeutyczna jest determinowana tym co uznaje klient dla siebie jako najważniejsze. Proces terapeutyczny odbywa się tak aby terapeuta i klient współtworzyli precyzyjną wizję i najbardziej optymalną drogę do osiągnięcia rozwiązania problemów.
Duże znaczenia przykłada się do zachowania prostoty terapii. Jest ona “oszczędna” w stosowaniu środków terapeutycznych. Aby osiągnąć cel, należy stosować tylko i wyłącznie taką ilość interwencji terapeutycznych, która umożliwi klientowi jego osiągnięcie. Wszystko co jest ponad to minimum należy odrzucać jako zbędne.